Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomeksi
  • På svenska
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Etusivu
  • Valtion taloudellinen tutkimuskeskus VATT
  • Muiden sarjoissa julkaistut
  • Näytä viite
  •   Etusivu
  • Valtion taloudellinen tutkimuskeskus VATT
  • Muiden sarjoissa julkaistut
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Elinkaaripäästöihin perustuva kulutusverotus

Remes, Piia; Nissinen, Ari; Ollikka, Kimmo; Forsius, Kaj; Heinonen, Tero; Horn, Susanna; Judl, Jáchym; Jurvanen, Outi; Kosonen, Tuomas; Laukkanen, Marita; Salo, Marja; Savolainen, Hannu; Soimakallio, Sampo; Toivonen, Teemu (2023-04-14)

 
Avaa tiedosto
VNTEAS_2023_23.pdf (1.251Mt)
Lataukset: 

URL:
http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-383-313-5

Remes, Piia
Nissinen, Ari
Ollikka, Kimmo
Forsius, Kaj
Heinonen, Tero
Horn, Susanna
Judl, Jáchym
Jurvanen, Outi
Kosonen, Tuomas
Laukkanen, Marita
Salo, Marja
Savolainen, Hannu
Soimakallio, Sampo
Toivonen, Teemu
Valtioneuvoston kanslia
14.04.2023
Näytä kaikki kuvailutiedot

Kuvaus

nonPeerReviewed
Tiivistelmä
Sekä kotimaisia että tuontituotteita koskeva elinkaaripäästöihin perustuva kulutusvero on yksi ehdotettu tapa kompensoida ilmastopolitiikan luomia eroja kustannustasossa sekä hillitä mahdollista hiilivuotoa.

Kulutusverot edellyttävät huolellista harkintaa ja laajaa tietopohjaa. Jotta voitaisiin arvioida veron tuottamia päästövähennyksiä suhteessa veron vaikutuksiin kuluttajien hyvinvointiin, tulisi tietää, missä määrin vero siirtyy tuotteen hintaan ja kuinka muuttunut hinta vaikuttaa kuluttajien valintoihin.

Elinkaaripäästöihin perustuvassa kulutusverossa toinen suuri tietotarve liittyy päästötietoihin. Vaikka tuotteiden hiilijalanjälkiä koskeva tiedontuotanto on kehittynyt viime vuosina ja kasvaa nopeasti, niin se ei ole kuitenkaan vielä riittävän vakiintunut niin tarkaksi ja yksiselitteiseksi mitä kulutusvero vaatisi. Erityisesti maankäytöstä aiheutuvat päästöt tunnetaan vielä huonosti.

Rajatumpi päästöperusteinen kulutusvero voisi soveltua tuotteisiin, joiden päästöt ovat suuret eivätkä kuulu laajasti muun päästöohjauksen piiriin. Esimerkiksi eläinperäiset elintarvikkeet olisivat tällainen tuoteryhmä. Parhaat mahdollisuudet saavuttaa kokonaisuudessaan hyvinvointia lisäävä ohjausvaikutus on silloin, kun tuotteiden päästöt eivät eroa merkittävästi tuottajien välillä. Nykytiedoilla tällaisen veron kustannukset voisivat kuitenkin monien tuotteiden osalta olla suuremmat kuin hyödyt.
 

Tutkimusteema

Energia-, ilmasto- ja ympäristöpolitiikka

Avainsanat

tutkimus, tutkimustoiminta, kulutusverotus, hiilijalanjälki, elinkaaripäästöt, ilmastopolitiikka, ohjauskeinot
Kokoelmat
  • Muiden sarjoissa julkaistut [159]

Valtion taloudellinen tutkimuskeskus VATT
www.vatt.fi
[email protected]
[email protected] | Yhteydenotto | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Valtion taloudellinen tutkimuskeskus VATT
www.vatt.fi
[email protected]
[email protected] | Yhteydenotto | Saavutettavuusseloste