Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomeksi
  • På svenska
  • In English
  • Kirjaudu
Näytä viite 
  •   Doria etusivu
  • ELY-keskus
  • Muut
  • Näytä viite
  •   Doria etusivu
  • ELY-keskus
  • Muut
  • Näytä viite
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.

Keiteleen Hetejärven vesi- ja rantalinnustoselvitys 2007

Jokela, Jari (2009-01)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
PSAra2_2009 Keiteleen Hetejärven vesi- ja rantalinnustoselvitys 2007.pdf (748.1Kt)
Lataukset: 


Jokela, Jari
Pohjois-Savon ympäristökeskus
01 / 2009
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:ISBN:978-952-11-3343-5

Kuvaus

Pohjois-Savon ympäriskeskuksen raportteja 2/2009
Tiivistelmä
Raportissa selvitetään lintuvesiensuojeluohjelmaan kuuluvan Keiteleen Hetejärven vesi- ja rantalinnusto vuonna 2007. Yhdessä Viitasaarella sijaitsevan Heinä-Suvannon kanssa Hetejärvi muodostaa sekä Ramsar- että Naturaverkostoon kuuluvan kohteen.

Laskennoissa keskityttiin vesi-, lokki- ja rantalintuihin varpuslintujen jäädessä muita ryhmiä pienemmälle huomiolle. Laskennat tehtiin kahtena kiertolaskentana sekä touko- että kesäkuussa ja näissä vesialueet kierrettiin kanootilla ja vaikeakulkuisimmat paikat käytiin tarkistamassa rannalta käsin. Näin saatuja tietoja täydennettiin, erityisesti lokkien osalta, havainnoimalla aluetta lintutorneista kaukoputken avulla. Tuloksia verrattiin aikaisempiin laskentatietoihin alueen linnustosta.

Hetejärvellä niin pesivien lintujen parimäärät, tiheydet kuin suojelupistearvot vaihtelevat suuresti eri vuosien välillä. Havaitut vaihtelut selittyvät pääosin sillä, pesiikö nauru- ja pikkulokkikolonia Hetejärvellä vai läheisellä Heinä-Suvannolla. Selvitysvuonna kolonia oli asettunut Hetejärvelle ja siellä pesi runsaat 200 naurulokkiparia ja noin 2/3 järven suojelupistearvosta kertyikin lokeista. Muista lajeista merkittävin oli mustakurkku-uikku, joita pesi Hetejärvellä lähes 20 paria.

Aikaisempiin laskentoihin verrattuna lisääntyneitä lajeja olivat joutsen, tukkasotka, nokikana, kurki ja liro. Keltavästäräkki ja punasotka sen sijaan tuntuivat hävinneen kokonaan järven pesimälinnustosta ja maassamme taantuneen isokuovin parimäärät olivat laskeneet. Lajiryhmittäin tarkasteltaessa lokkilintujen lisäksi myös kahlaajien parimäärät vaihtelivat voimakkaasti eri vuosien välillä tosin ilman selkeää muutossuuntaa.
Kokoelmat
  • Muut [497]

Kansalliskirjasto
Kirjastoverkkopalvelut
PL 15 (Unioninkatu 36) 00014 Helsingin yliopisto
doria-oa@helsinki.fi | Yhteydenotto | Saavutettavuusseloste
 

 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatAsiasanatUusimmatSivukartta

Omat tiedot

Kirjaudu sisäänRekisteröidy

Kansalliskirjasto
Kirjastoverkkopalvelut
PL 15 (Unioninkatu 36) 00014 Helsingin yliopisto
doria-oa@helsinki.fi | Yhteydenotto | Saavutettavuusseloste